Beden ve Beslenme Bilinci Dönüşümü

Created with Sketch.

Online Beden ve Beslenme Bilinci Dönüşümü Atölyesi*

4. Dönem Çalışma Grubu Başlangıcı: 5 Mayıs Perşembe saat 21.00

Beslenme, canlılık için önemlidir. Beslenme aynı zamanda duygusal yüklerle dolu bir konu olabilir. Kalıcı kilo yönetimi konusunda önde gelen uzmanlar ve programlar, çözümün şu olduğunu savunuyorlar: Keyif aldığınız şeylerle beslenmeyi yaşam planınıza adapte etmek ve sizin için uygun hareket programını keşfetmek.

Çözümün sadece bununla sınırlı olduğunu düşünmek ise tek bir anlama gelir: KAÇINILMAZ BAŞARISIZLIK. Modern beyin-temelli araştırmalar gösteriyor ki, limbik sistem ismiyle de bilinen ‘duygusal beyin’ bu sürece dahil edilmediğinde sonuçlar kalıcı olmuyor.

Duygusal Beyin önemli çünkü:
– Sağlıklı beslenmeyi hedefleyen 337 üniversite öğrencisiyle yapılan bir çalışma gösterdi ki, hedeflere uygun olarak gerçekleştirilen şükran/pozitif duygulanım çalışmalarını takip eden 1. haftada sağlıklı besin seçimleri gerçekleşmeye başladı.(Walsh, Lyubomirsky 2018)
– 1017 lise öğrencisiyle yapılan ikinci bir çalışma gösterdi ki, 4 haftalık bir müdahale programı sırasında şükran/pozitif duygulanım çalışması yapan gençlerin beslenme tercihleri içerisinde sağlıklı besinleri tercih etmenin arttığı gözlendi. (Walsh, Lyubomirsky 2018)

Beslenme konusunda problem yaşayan kişiler yedikleri besinler, miktar veya saatle ilgili problem yaşayabilir. Şunu unutmamak gerekiyor ki, herhangi bir saatte, herhangi bir miktarda, herhangi bir besini tüketen kişi o ya da bu nedenle bunu tüketmeye ihtiyaç duyuyor olabilir. İlgi çekici olan bu kişilerin ihtiyaçlarının çeşitli sebepleri oluşudur. Bu ihtiyaçlar fiziksel, duygusal ya da mental olabilir.

Tatlı bir şeyin damakta bıraktığı hareketli etki, baharatlı bir yemeğin gıdıklayıcı etkisi, şekerli veya asitli bir içeceğin insanın genzinde bıraktığı his pek çok kişi için önemli olabilir. Herhangi bir saatte, herhangi bir şeyi, herhangi bir miktarda yiyen kişi buna ihtiyaç duyar. Herkesin ihtiyaçları eşit derecede önemli ve geçerlidir.

Günümüze kadar yapılan çalışmalar ve araştırmalar bu ihtiyacın psiko-biyolojik kökenleri ve duygusal kökenlerine dair yeni ipuçları veriyor. Bunlardan bazıları:

1- Ailede özdeşleşme: Kilo problemi yaşayan başka aile bireyleri olabilir.
2- Sosyal, gelişimsel ve manevi eğitim: Gıdaların israf edilmesi ile ilgili zorlayıcı alt etkenler bulunabilir.
3- Aile bireyleri ve akranlar tarafından çeşitli nedenler ile alay edilme: Özgüven, kendine saygı ve kendini değerli hissetme durumlarında zedelenmeye sebebiyet vermiş olabilir.
4- Yemek, beden ve beslenme konuları içinde yetişilen ailede zorlu konular olabilir.
5- Yemek ve beslenme, zorlu durumlar ve duygular ile başa çıkmak için bir araç olarak öğrenilmiş olabilir.
6- Beslenme saati, miktarı ve seçimleri, olumsuz duygulanım döngünün bir parçası haline gelmiş olabilir.

Yukarıda bahsi geçen bazı karmaşık konu başlıkları etkili olabilse de, yapılan çalışmalar zamanla göstermiştir ki, bu karmaşık konu başlıkları analiz edilmeden de beden ve beslenme bilincinde kalıcı dönüşümler gerçekleştirmek mümkün olabilmektedir.

Beden ve Beslenme Bilinci Dönüşümü atölyesinin amacı, güncel beyin temelli araştırmalardan da faydalanarak pratik ve kalıcı dönüşümler elde etmektir.

ATÖLYE İÇERİĞİ
Başlangıç Seviyesi ve İleri Seviye olarak 2 ayrı modül şeklinde gerçekleşecektir. Modüllere arka arkaya katılabileceğiniz gibi, arada zaman bırakarak da katılabilirsiniz.

Başlangıç Seviye:
3 hafta (haftada bir oturum)
Her oturum 90 dakika sürmektedir.
1. Hafta:
– Temel fikirler, tanıtım ve temel uygulamalar.
2. Hafta:
– Değerlendirme, İçsel Gülümseme yöntemi ve kademeli duyarsızlaştırma.
3. Hafta:
– Değerlendirme, İmge Provası ve Pozitif Bilinç Öğretisi
4. Hafta (tercihi ek modül)**
– Bireysel Seans ve Somatik Uygulama
Bütçe: 420TL (**tercihi ek modül: bireysel seans ücrete dahil değildir.)

İleri Seviye:
3 Hafta (haftada bir oturum)
Her oturum 90 dakika sürmektedir.
1. Hafta:
– Değerlendirme, tanıtım ve ileri uygulamalar.
2. Hafta:
– Değerlendirme, ileri otojenik duyarsızlaştırma
3. Hafta (tercihi ek modül)**
– Bireysel Seans ve Somatik Uygulama
Bütçe: 420TL (**tercihi ek modül: bireysel seans ücrete dahil değildir)

Bireysel görüşmelerde temel pozitif psikoterapi müdaheleleri, sistemik yapısal müdahaleler ve beden odaklı yöntemler kullanılmaktadır.

Tüm çalışma online şekilde gerçekleşecek ve ZOOM üzerinden sürdürelecektir.

Kayıt için iletişim: 02128720103

____________________________________
*Bu atölye tıbbi teşhis ve tedavi programı yerine geçmemektedir. Bir beslenme tavsiyesi veya antrenman tavsiyesi programı değildir.