Beylikdüzü, İSTANBUL
02128720103
info@kirondanismanlik.com

Çocuklara Depremi Nasıl Anlatabiliriz?

Son 20 yılda Türkiye’de insanların akıllarında güçlü bir şekilde yer edinmiş depremler oldu. 1999 yılında 17 Ağustos’da merkez üstü Kocaeli olan deprem 45 saniye sürdü ve ülke tarihindeki en uzun deprem oldu. 12 Kasım 1999’da merkez üstü Düzce olan deprem 30 saniye sürdü ve bölgeyi derinden derinden sarstı.2011 yılında Van’da 25 saniye sürmüş olan 7,2 büyüklüğünde deprem bölge insanını korku ve çaresizlikle etkiledi.

Türkiye, gerçekliğinde deprem olan bir ülke ve ailelerin sıkça sorduğu bir soru da Çocuklara depremi nasıl anlatabiliriz?

Bu yazımızda birkaç önemli başlıktan bahsedeceğiz ve ebeveynlere evde nasıl müdahalelerde bulunabileceklerinden bahsedeceğiz.

Birkaç Önemli Nokta:

 • Çocuklarınız en çok gece uyumadan önce sorular sorabilir. Deprem ile ilgili soruları uyumadan önce cevaplamayın! Öğlen vakitleri / gün içi saatler daha iyidir.
 • Uyumadan önce gevşemeye yardımcı olan uyku ritüelleri geliştirin. Uykuya kaygılı değil, sakin ve keyifli hissederek geçmesini sağlayın.
 • Uzun sorular ve uzun cevaplardan sakının. Kısa, net ve özet olmaya özen gösterin.
 • Başlangıç için manevi olarak konuyu açıklamaya çalışmayın. Allah deprem yaptı gibi cümleler çocukların zihinlerinde manevi zedelenmeler ve kaygılar oluşturabilir. Konuyu olabildiğince somut tutun.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

 • Kaygıyı normalleştirin. Etkili müdahalelerin temelinde kaygıyı kabul etmek ve normalleştirmek vardır. Sakınmanız gereken cümleler arasında Korkulacak bir şey yok! birinci sıradadır. Çocuğunuzun korktuğunu kabullenerek başlamak için Bazen hepimiz korkabiliriz. Belki bu konuda sen de böyle hissettin. Şu anda yan yana olmak bize güven veriyor. gibi cümleler kullanabilirsiniz.
 • Sakınılması gereken cümlelerden bir diğeri Yetişkinler / büyükler çocukları hep korur gibi cümlelerdir. Bu cümleler çocukları güçsüz, yetişkinlerin güçlü olduğu önermesinden yola çıkarak, çocukların ayrılık kaygısını tetikleyebilir. Güvende hissetmek için yetişkinlere sürekli yakın olmaya çalışabilirler ve ayrılıktan kaygılanabilirler. Bunun yerine Hepimizin böyle zamanlarda güvende olmak için yapabileceği şeyler var diyerek çocukların gücünün açığa çıkmasına yardımcı olun. Depremde yapılması gerekenlerle ilgili oyunlar ve tiyatral çalışmalar yapın.
 • Bir şeylerin yıkıldığı oyunlar oynamayın! Bu kaygı vericidir. Bunun yerine bir şeylerin hafif miktarda sallandığı oyunlar oynayabilirsiniz.
 • Meraklı olun: Bir şeyleri sürekli anlatmaya çalışan siz olmak yerine bırakın çocuğunuz anlatsın. Size yardımcı olacak birkaç soru şu şekilde olabilir:
  Bugün neler olduğundan bahsetmek ister misin? Eğer şimdi değilse hazır olduğun zaman seninle konuşabilirim.
  Sen bana neler yaşadığını ne kadar anlatmak istersen o kadar anlatabilirsin?
  Bu durum olduğunda (sallantı olduğunda, insanlar ağladığında, koşuşturma olduğunda) neler düşündün?
  Çevrende kimler vardı? Sence onlar ne hissetti/düşündü? (Bazen çocuklar etraflarındaki kişilerin tepkilerinden kaynaklanan bir kaygı yaşarlar.)
  Böyle zamanlarda ne yapacağını biliyor musun?
 • Eğer soruları Sallanınca korktun mu? diye soruyorsanız yanlış bir soru soruyorsunuz. Çünkü soru kendi içinde sallanmanın korkmakla bir ilgisi olduğunu ifade eder. Bunun yerine Sallanınca neler hissettin? gibi ucu açık sorular sorabilirsiniz.
 • Fiziksel olarak mevcudiyetinizle çocuğunuza destek olun. Sakin bir şekilde bir elinizi çocuğunuzun karnında, sırtında, omzunda vs tutabilirsiniz.

Aile Olarak Destek Almaktan Kaçınmayın

Duygusal farkındalık ve olayları çok boyutlu ele almak uzmanların tecrübeleri arasında yer alır. Bu gibi süreçleri kurumumuzda ele alış şeklimiz oldukça özeldir. Aynı anda hem çocuk, hem de aileyle seans gerçekleştirip, konuyu iki kanatlı olarak ele alırız.

Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi saygılarımızla iletiyoruz.

Kiron Danışmanlık Merkezi adına; Uzm. Pedagog Hemşin Adıgüzel ve Yetişkin Danışmanı Mazlum Davutoğlu