Kretschmar Çalışması

Created with Sketch.

Bu sayfada, 7 Şubat Çarşamba günü saat 21.00’da gerçekleştireceğimiz Kretschmar Kademeli Aktif Hipnoz çalışması ile entegre edilen, David Mark tarafından geliştirilmiş olan 49Kelime çalışmasına dair bilgilendirme metnini ve kayıt linkini bulacaksınız.

Kademeli Aktif Hipnoz (KAH) çalışması, Prof. Ernst Kretschmar tarafından 1949 yılında geliştirilmiş, ‘kendi kendine bilinç değişimi / kendi kendine hipnoz’ çalışmasıdır. Burada kendi kendine hipnoz, beynin ve bedenin doğal işlev mekanizmalarını kullanarak fonksiyonel bilinç değişimini anlatmak için kullanılmıştır. Kretschmar Kademeli Aktif Hipnoz çalışması, içerik akışını temel olarak hipnotik göz sabitleme prensibi ile Dr. Schultz tarafından geliştirilmiş olan Otojenik Eğitim yönteminden alır. Hem KAH hem de Otojenik yöntem ağrı yönetimi, stres yönetim, özgüven gelişimi, istenen davranışları açığa çıkarmak ve istenmeyen davranışları söndürebilmek amacıyla çeşitli miktarlarda başarı ile kullanılmıştır.

Göz sabitleme ve kendine telkin prensibini özellikle kaygı, burn-out gibi vakalarda kullanabilecek şekilde uygulamış olan David Mark, 2023 yılında yöntemini American Journal of Clinical Hypnosis’te tanıtmış ve kendi yöntemine 49Kelime yöntemi ismini vermiştir.

Bu çalışmamızda sizler için Kretschmar Kademeli Aktif Hipnoz yöntemini ve 49Kelime yöntemini anlatıp, kendi güncel hayatınızda farklı şekillerde nasıl faydalanacağınızı sizlere aktaracağım.

Bunun için aşağıdaki ZOOM linkinden kayıt olabilirsiniz. Kayıt olduğunuzda mail adresinize katılım bilgileri gelecek. Lütfen spam kutunuzu da kontrol ediniz.

Kayıt Linki: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZYvf-qhqz0jE9cSlY_kR0uOxJpnoI91_yn_