Mazlum Davutoğlu

Created with Sketch.

Yetişkin Danışmanlığı (Counselling & Consulting) hizmetiyle Mazlum Davutoğlu, Yetişkin bireylere ve kurumlara danışmanlık ve koçluk desteği sunmaktadır.

Yüksek lisans seviyesi Psikoloji (PGC) eğitimini University of Essex’te tamamlamıştır. Şu anda British Psychological Society üyesidir. MSc Health Psychology eğitimini University of Derby’de şu anda sürdürmektedir.

British Psychological Society tarafından kredi akreditasyonu tanımlanmış, PostGraduate-Cert (Yüksek Lisans Seviyesi) Autogenic Training eğitimini tamamlamıştır. Otojenik Eğitim ve Terapi yönteminin psikolojik (depresyon, kaygı, travmatik stres) ve fiziksel (migren, fibromiyalji, genel ağrılar, sağlığın korunması, epilepsi) alanlarda etkililiği bilimsel çalışmalarca ortaya koyulmuştur. Detaylı bilgi için www.otojenikegitim.org

Çocuk ve yetişkinlerde NöroMotor Gelişim Aksaklıklarının Tespiti ve Müdahale Programı yüksek lisans seviyesinde eğitimini INPP (NöroFizyolojik Psikoloji Enstitüsü) İngiltere, Chester’dan alarak tamamlamıştır.

2022 yılında Bessel van der Kolk önderliğinde, dünyaca ünlü uygulayıcı ve eğitmenlerin organize ettiği, TRF (Trauma Research Foundation) tarafından yürütülen ‘Travmatik Stres Çalışmaları Sertifika Programına’ burslu olarak kabul edilmiştir.

Ulusal sınıflandırmada ISCO 08 : 2635 (Sosyal hizmet ve danışmanlık ile ilgili profesyonel meslek mensupları) olarak geçen Koçluk mesleğini, danışmanlığının temeli olarak kullanmaktadır.

İngiltere’de bulunan HTI (Hypnotherapy Training International)’da Hipnoterapi eğitimini tamamlayan Mazlum Davutoğlu Klinik Hipnoterapi, İleri Analitik Hipnoterapi ve Tıbbi Hipnoterapi eğitimlerini 4 yıla yayılmış şekilde tamamlamıştır. Eğitimlerini alanda öncü isimlerden olan Dr. John Butler’dan almıştır.

Psikiyatr Ivan Krillov’un gerçekleştirdiği Savunma Mekanizmaları ve Baş Etme Yolları eğitimine katılmıştır.

Beden Psikoterapisi, Pozitif Psikoterapi (Peseschkian), Somatik Deneyimleme gibi psikoterapi çalışmalarının eğitimlerine katılmıştır.

Bir travma terapisi çalışma ekolü olan Somatik Deneyimleme Uygulayıcı Eğitimi 2023 programında bulunmaktadır.

Koçluk eğitimleri kapsamında Yaşam Koçluğu ve Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Liderliği Ateşlemek – Lider koçluğu eğitimi almıştır.

2009 yılında Aile Dizimi çalışmasıyla tanışmıştır. Aile ve Sistem Dizimleri alanında uygulayıcı eğitimi ve atölyelerine katıldığı uzmanlar arasında Stephan Hausner, Dr. Karl-Heinz Rauscher, Vivian Broughton, Cecilio Fernandez Regojo, Bertold Ulsamer, Richard Wallstein, Sami Storch, Mark Wolynn, Mehmet Zararsızoğlu gibi isimler bulunmaktadır.

Merkezi Hollanda’da bulunan ITP (Dönüşümsel Psikoloji Enstitüsü)’nin İtalya’da düzenlediği 12 günlük yoğunlaştırılmış yaz akademisi programında yer alarak, Voice Dialogue Facilitator olarak çalışmalarını zenginleştirmiştir.

Peter Levine ve Diane P. Heller’ın yürüttüğü ‘Şok ve Gelişimsel Travma Arasındaki Etkileşime Yönelik Somatik Stratejiler’ atölyelerine katılmıştır.

Ale Duerte tarafından yürütülen ”Tune in to Children” atölyelerinde çocuklara yönelik somatik terapi yöntemlerini öğrenmiştir.

Raja Selvam’dan İntegral Somatik Psikoloji eğitimine katılmıştır.

Danışanlarının kişisel ve profesyonel potansiyelini gerçekleştirmeye yönelik farkındalık, gelişim ve çözüm seçeneklerini artırıcı ve bu yönde destekleyici çalışmaları yürütür.

Derinlemesine psikoterapi çalışması gerektiren danışmanlık konuları, evlilik çatışmaları ve boşanma kararı alınmış süreçler, psikiyatrik bozukluklar ve C-PTSD (komplex post travmatik stres bozukluğu) kendi çalışma alanında olmadığı için meslektaşlarına yönlendirme yaparak çalışmalarını devam ettirmektedir.

ÇALIŞMA ALANLARI

*Hastalık kabul edilmeyen aşağıdaki durumlarda mesleki etik ve sınırlamalara uygun olarak danışmanlık ve koçluk hizmeti vermektedir.

 • Yaşam Becerileri Gelişimi
 • Derin Gevşeme ve Rahatlık Eksikliği
 • Başa Çıkılmakta Zorlanılan Stres Duygusu
 • Bireysel İletişim
 • Anlaşmazlık Yönetimi
 • Duygusal ve Bedensel Farkındalık
 • Duygusal Zeka: Öfke, Hüzün, Korku, Mutluluk
 • Özgüven ve Olumlu Algı Gelişimi
 • Tek Başına Yaşam Becerileri
 • Zaman Yapılandırma ve Zaman Yönetimi
 • Pozitif Yeniden Programlama Çalışmaları
 • İş Hayatında Yaşanan Zorluklar