Beylikdüzü / İstanbul
02128720103
info@kirondanismanlik.com

Otojenik Terapi Egzersizleri – A.T.

Otojenik Terapi Egzersizleri eğitimli ellerde uygulandığında güvenli, köklerini tıp içinden alan, zaman ve bilimsel test ölçekleri tarafından test edilmiş ve etkinliği araştırmalarca gözler önüne serilmiş bir çalışmadır.
Tüm dünyada bedensel, duygusal ve zihinsel sağlığın desteklenmesi için Otojenik Terapi Egzersizlerinden faydalanılmaktadır.

ULUSLARASI YAYINLARDA OTOJENİK TERAPİ EGZERSİZLERİ:

 • Otojenik Terapi Egzersizlerinin 1 yıllık kullanımıyla Atopik Dertmatit cilt problemlerinde olumlu yönde gelişim, cilt lezyonlarının ciddiyetinde azalma, bölgesel steroid kullanımı ihtiyacında azalma gözlenmiştir. Journal of Consulting and Clinical Psychology, Volume 63, pages 624-636, August 1995.
 • Yeni doğum yapmış anneler bebekleri 6 aylık olana kadar Otojenik Terapi Egzersizlerini kullandığında duygusal olarak daha dengeli, annelik becerileri konusunda özgüvenli, bebeklerini emzirme oraları daha fazlaydı (Vidas, et al. 2011) ve 3 hafta boyunca düzenli Otojenik Terapi Egzersizlerini yapan annelerde emzirmenin daha kolay gerçekleştiği ve süt miktarında ve akışında artış kaydedilmiştir (Juanita V., 2013)
 • Royal London Hospital’da %78’i uyku kaynaklı problem yaşayan 153 kişiyle yapılan çalışmada Otojenik Terapi Egzersizlerinin uykuya geçiş sürecini kısaltabileceği, gece uyanınca uykuya dönmeyi kolaylaştırabileceği, uyanınca yenilenmiş ve enerji dolu hissettirebileceği tespit edilmiştir (Bowden A., Lorenc A., Robinson N., 2011)
 • 4 yıllık bir takip çalışmasında Yüksek Tansiyon hastalarının, Otojenik Terapi Egzersizlerini yapmaya devam ettikçe tansiyonlarını sağlıklı aralıkta tutabildiği gözlemlenmiştir. British Medical Journal (Clinical research Edition), Volume 290, pages 1103-1106, April 1985.
 • Otojenik Terapi sürecinin ardından hemşirelik öğrencilerinde Duruma Bağlı Kaygı ve Sürekli Kaygı seviyelerinde, kısa dönemde azalma gözenmiştir. (Kanji N., White A., Ernst E., 2006)
 • Depresyon hızlı bir şekilde ortadan kayboluyor ve eskisi gibi yoğun geri gelmiyor. Krampen (1999) European Psychologist, Volume 4, pages 11-18.
 • Davranış ve duygu problemleri yaşayan çocuk ve ergenlerin, Otojenik Terapi Egzersizlerini öğrenmelerinin ardından hedef gerçekleştirme konusunda gelişim gösterdiği gözlemlenmiştir. Goldbek et al. (2003) Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, Volume 42, page 1046-1054.
 • Huzursuz Bağırsak sendromunda bağırsağın sakinleştiği ve semptomların çoğunun kayda değer şekilde azaldığı gözlemlenmiştir. Behaviour Research and Therapy, Volume 5, pages 541-546, May 2002.
 • Baş ağrısı, çarpıntı, yorgunluk, uyku bozuklukları, duygusal iritasyon gibi problem yaşayan ‘Bakım Verenler’, bu semptomlarda azalma ya da tamamen ortadan kaybolma olduğunu belirtmiştir. Sonrasında kendileri için daha kolay destek isteyebildiklerini belirtmiştir. Japanese Journal of Autogenic Therapy, Volume 18, pages 56-63, August 2000.

Otojenik Terapi Egzersileri, orijinal adıyla Autogenes Training, temel bir düşünce ile yola çıkar:

 • İnsanlar, biyolojik doğaları gereği sadece yaralarının iyileşmesi, kalp ritimlerinin düzenlenmesi, nefes alış verişlerinin artıp azalması gibi ”öz-düzenleyici” güçlerle donatılmamıştır. İnsanlar aynı zamanda kendilerini baskı ve çaresiz hissettiren psiko-fizyolojik etkileri de dengeleyecek bir mekanizma ile donatılmıştır.

Otojenik Terapi Egzersizlerinde ”hemeostatik öz-düzenlemeye yönelik beyin mekanizmaları” tabirine rastlamak mümkündür. Beyin ve sinir sisteminin bu mekanizmaları, bir kişi fiziksel ya da duygusal olarak kendisine fazla gelen olaylar ve uyaranlar ile karşılaştığında bunları dengelemesini sağlar. Bunun büyük çoğunluğu doğal bir şekilde dinlenme anlarında ve uyku esnasında ortaya çıkabilir.
Hem dinlenme anları hem de uyku kalitesi düşük olan kişiler ”homeostatic öz-düzenlemeye yönelik beyin mekanizmalarının” desteğini kısıtlı olarak görebilmektedirler.

Kolayca ve hızlıca öğrenilebilen Otojenik Terapi Egzersizleri, aynı zamanda basitçe uygulanır. Başlangıç aşamasında bir Otojenik Terapi Egzerizi 15 saniye ile 60 saniye arasında sürebilir.

Otojenik Terapi Egzersizlerini öğrenme süreci konuşma terapilerinden farklıdır. Eğitim oturumlarında egzersizlerin nasıl yapıldığı ve bir sonraki aşama egzersizlerin neler olduğu çalışılır. 

Bu eğitimin amacı, yaşam içerisinde zorluk yaşayan kişilere, bedenin kendini dengelemeye yönelik mekanizmalarını çalıştırarak yardımcı olmaktır. Daha da ötesi, bu mekanizmalarını nasıl çalıştıracağını öğrenen kişi kendi kendine yardımcı olacaktır. Bu yönüyle Otojenik Terapi Egzersizleri eğitim süreci, bir kendi kendine yardım ve kişisel gelişim eğitimidir.

Otojenik Terapi Egzersizleri hangi aşamalarla öğretilir?

otojenik

Otojenik Terapi Egzersizleri herkes tarafından uygulanabilecek kadar basittir. Özel bir giyim, eşyalar ve aletler, zorlu beden duruşları ya da uzun süreler boyunca dikkati tek bir noktaya sabitlemeyi gerektirmez. Otojenik Terapi Egzersizlerini öğrenmek için bir seans talebinde bulunduğunuzda süreç şöyle başlar ve devam eder:

– Otojenik Terapi Egzersizlerinin sizin için uygun olup olmadığını terapist / eğitmen ile görüşürsünüz.

– Eğitim birebir olacak şekilde ya da grup eğitimi olarak başlar. Bu eğitim 6-8-12 hafta arası sürer (katılımcıların ihtiyacına bağlantılı olarak). Eğitimler yüzyüze olabileceği gibi, online şekilde de gerçekleştirilebilir. Her bir oturum 60-90 dakika sürer. Gruplar en fazla 8 kişiliktir. Eğitim tamamlandıktan yaklaşık 8 hafta sonra bir takip görüşmesi yapılır. Bireysel olarak da çalışmalar yürütülebilir.

– Eğitimde öğrendiğiniz uygulamaları kendi başınıza gerçekleştirirsiniz. Otojenik Terapi Egzersizleri bir eğitimdir. Bu durumda, bu eğitimi alan kişi de bir öğrenme yolcusuna dönüşür. Bu bir kişisel gelişim yolculuğu haline gelebilir. Yepyeni bir yaşam becerisi öğrenme sürecinizin pek çok olumlu sonuçları olabileceği gözlemlenmiştir.

– Rahat bir oturma ya da uzanma pozisyonunda egzersizleri gerçekleştirirsiniz. Bedenimizdeki ağırlık, ısı gibi doğal fenomenlere odaklı olan sabit bir cümleyi zihninizde tekrar edersiniz. Bu telkin örneğin; ”Sağ kolum ağır” şeklinde gerçekleşir. Ağırlık, doğal olarak vücudumuzda var olan bir duygudur. Yer çekiminin bedenimizle olan etkileşiminin doğal sonucudur. Bedenimiz, bunu doğal dengesini yeniden kazanmak için doğru yöntemlerle yeniden kullanabilir.
– Çalışmalar boyunca Öğrenme yolculuğunuzu bir Günlük ile kayıt altına alırsınız. Bu günlük, Otojenik Terapi Egzersizleri eğitiminizin, sizin ihtiyaçlarınıza göre düzenlenmesi için terapist / eğitmene yol gösterecektir.
Bu eğitimde öğreneceğiniz bazı yeni kavramlar aşağıdaki gibidir:

 

 • Pasif Konsantrasyon
 • Çaba Çelişkisi
 • Otojenik Gevşeme Fazı
 • Stres Tepkisi ve Sakinleşme Tepkisi
 • Pasif Kabullenme
 • Öz-Düzenleme (Self-Regulasyon)
 • Beyin Yönetimli Öz-Düzenleme (Brain Directed Self-Regulation)
 • Eğitim Günlüğü
 • Autogenic Switch ve D-Seviyesi Beyin Aktivitesi
 • Otojenik Deşarj

EĞİTİM FORMATI:

Standart Egzersizler 6 adettir ve her biri bir oturumda öğretilir. Bu oturumlar haftada bir gerçekleştirilir. Bu egzersizler sırasıyla:
1- Ağırlık Hissi Egzersizi
2- Isı Hissi Egzersizi
3- Kalp Atışı Hissi Egzersizi
4- Nefes Hissi Egzersizi
5- Solar Plexus Sinir Ağı Hissi Egzersizi
6- Alın Serinliği Hissi Egzersizi
Bu sıralama, gevşeme ve hipnoz yöntemiyle çalışan hastalarla çalışırken ortaya çıkmıştır. Derin bir rahatlama deneyimleyen kişiler çoğunlukla ilk olarak bir Ağırlık Hissi ve ardından tatlı bir Isı Hissinden bahsederler. Dr. Schultz, böylece, bu hisleri bilinçli bir şekilde ve uyanık halde çalışarak bedenin kendini dengelemesi ve onarmasına destek veren Otojenik Terapi Egzersizlerini formüle etmiştir.
– Bireysel Otojenik Terapi Egzersizi eğitimine istediğiniz tarihte başvurabilirsiniz. Grup Otojenik Terapi Egzersizi eğitim çalışmaları için info@kirondanismanlik.com adresinden ya da 02128720103 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Kurumumuzda Otojenik Eğitim, Mazlum Davutoğlu tarafından verilmektedir. British Autogenic Society, dünyanın pek çok yerinden Otojenik Eğitmenler / Terapistler yetiştiren, British Psychological Society tarafından akredite edilmiş önemli bir kurumdur.